Podologia w Polsce

Podologia to dziedzina zajmująca się problemami w obrębie kończyn dolnych, łączy w sobie zagadnienia z zakresu kosmetologii oraz medycyny. Określenie podologia powstało z greckich słów podo- stopa i logos- nauka.

Podologia w naszym kraju jest ciągle nieukształtowana, nie jesteśmy lekarzami, ale też nie jesteśmy osobami świadczącymi podstawowe zabiegi pedicure. Każdy z nas wykonuje takie zabiegi w  gabinecie, ale to często my jesteśmy łącznikiem pacjenta z lekarzem w jeszcze nie rozpoznanym stadium.  Wykryte nieprawidłowości w organizmie bardzo często mają swoje odzwierciedlenie w obrębie stóp. Dlatego bardzo ważna jest współpraca między podologiem, a lekarzami różnych specjalności: flebologiem, diabetologiem, dermatologiem czy chirurgiem. Również współpraca z pielęgniarkami nie pozostaje bez znaczenia ponieważ to one są często pierwszym kontaktem z pacjentem w domach opieki czy podczas wizyt domowych.

Osoby które cierpią na poniższe schorzenia podolog na pewno przyniesie ulgę:

– wrastające paznokcie,
– odciski,
– modzele,
– kurzajki,
– pękające pięty,
– zmiany zwyrodnieniowe w obrębie skóry, paznokci czy układu kostnego,
– zespół stopy cukrzycowej,
– grzybica skóry,
– grzybica paznokci,
– deformacje stóp,
– nadpotliwość,

Dzięki systematycznym wizytom w gabinecie podologicznym osoby z nich korzystające  mogą swobodnie się poruszać bez dolegliwości bólowych. Szczególną opieką otaczane są osoby chorujące na cukrzycę u których jakakolwiek zmiana w obrębie stóp może przyczynić się do powstania rany i ciężkich powikłań.Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s